Telekomunikace

SMS Zdarma

S nadsázkou lze říci, že mobilní telefony daly světu zcela jinou tvář. Alespoň, co se civilizovaných zemí týče. Dnes, viděno s odstupem pár let, se mobilní telefon stal neoddělitelnou součástí každého z nás. Mobilní telefony používáme nejen jako komunikační nástroj. Stále častěji jej využíváme také jako zdroj informací díky přístupu na internet či pouze pro jako zábavu (např. hraní her).


Být neustále “online” se stalo naší přirozenou součástí. Starší generace tento jev ne vždy vnímají pozitivně. Generace mladší však mobily, tablety a s tím související non stop připojení na internet vnímají více než nadšeně. Dnešní společenský život se tak mnohdy odehrává především na sociálních sítích, jako je především Facebook.


Na počátku byla sms

Internet však do mobilních telefonů pronikl o pár let později. Na počátku stály jednoduché přenosné telefony, které umožňovaly spojení mezi lidmi, kdykoliv se jim zachtělo. A co víc? Lidé si mohli nejen volat, ale také posílat krátké zprávy. Brzy se ujala zkratka SMS z anglického Short Message Service, což můžeme přeložit jak Služba krátkých textových zpráv.


Sms zprávy, omezené počtem 160 znaků na jednu zprávu, se doslova přes noc staly fenoménem a stále jím jsou. Denně si lidé pošlou po celém světě miliony zpráv. Ty už dávno nejsou omezené pouze na mobilní telefon. Poslat sms zdarma lze také prostřednictvím pevné linky a primárně přes internet.


Ano, sms lze poslat také z pevné linky. Pevná linka se sice pomalu stává “starožitností”, stále však existuje dost lidí, kteří ji využívají. Provozovatel pevné linky se samozřejmě snaží přinášet také novinky a jednou z nich je možnost odeslat sms zprávy. U telefonů s digitálním displejem se zpráva zobrazí na něm. Těm, kteří však nevlastní telefon s displejem, je sms zpráva dokonce dvakrát zopakována příjemným “strojovým” hlasem.


Proč právě 160 znaků?

Sms zpráva má od počátku definovaný počet maximálních znaků. Jedna zpráva tak může mít nejvýše 160 znaků. Jaký to má důvod? Půjdeme na to jednoduše. Délka sms zprávy je daná standardem GSM. Podle tohoto standardu může jedna sms zpráva obsahovat 1 120 bitů, tj. 140 bytů. Běžně se používá 7-mi bitové kódování, což znamená úsporu těch 20 znaků navíc. Každá sms zpráva tak má maximální délku 160 znaků. Při větším počtu znaků se sms zprávy automaticky dělí do více zpráv.


Nejvíce sms zpráv pošleme o Vánocích a na Silvestra

Každým dnem si lidé vymění stovky a tisíce zprávy. Klasické sms zprávy také stále častěji nahrazují nejrůznější internetové aplikace. Nejrozšířenějšími je Facebook chat a Whatsapp. Sms a zejména sms zdarma si však stále drží post tam, kde není internetové připojení.


Nejvíce sms se tradičně odešle na Štědrý den a Silvestr. Tyto dva dny lámou rekordy každým rokem. Například v uplynulém roce Češi poslali více než 75 milionů sms zpráv, které jsou nejoblíbenější formou moderního vánočního přání. Například T-mobile zaznamenal nárůst odeslaných sms zdarma do T-mobile i ostatních sítí o 0,8 procenta. A nejinak na tom jsou ostatní operátoři.


Od roku 2004 počet odeslaných sms zpráv výrazně stoupal. Největší nárůst byl zaznamenán v roce 2006 a to o 10 milionů sms více oproti předcházejícím roku. V roce 2013 bylo na Vánoce odesláno neuvěřitelných rekordních 75,44 milionů sms zpráv. Toto číslo nebylo dosud překonáno.


2004 - 52,2 milionu

2005 - 58,5 milionu

2006 - 68,2 milionu

2007 - 70 milionů

2008 - 72,2 milionu

2009 - 75 milionů

2010 - 73,76 milionu

2011 - 69 milionů

2012 - 68,7 milionu

2013 - 75,44 milionu

2014 - 75 milionů


Jak je z výše uvedených čísel patrné, vítězem je rok 2013, kdy bylo odesláno o 0,44 milionů sms více. Vysvětlení není nijak převratné. Lidé více volají, protože ceny za volání klesly, a hlavně mezi lidmi jsou stále populárnější tzv. neomezené tarify. Dále pak lidé výrazně více využívají internetové sociální sítě a posílají si přání přes Facebook, Twitter, Whatsapp a mnoho dalších.


Sms zdarma do všech sítí

Dnes je již možné jednoduše napsat sms zdarma do všech sítí. Nebylo tomu tak vždy. Cena jedné sms zprávy činila i několik korun. Situace se naštěstí změnila a zákaznicí českých operátorů mají z čeho vybírat. Samotní operátoři nabízí výhodné tarify a balíčky, které zahrnují volání i posílání sms zdarma. Zároveň však všichni tři operátoři Vodafone, O2 i T-mobile umožňují odesílání sms zdarma prostřednictvím tzv. sms brán.


Ne vždy je to však tak jednoduché. Je logické, že samotní operátoři si raději nechají platit. Přes tlak veřejnosti a konkurence však sms zdarma nabízí. Často je to však komplikované například nižším počtem znaků. Například poslat sms zdarma do O2 znamená poslat zprávu nejvýše o 60 znacích. Vodafone zas odesílání vodafone sms zdarma komplikuje “šikovným” nasazením reklamy. Poslat sms zdarma jde však mnohem jednodušeji.


Posílání sms zdarma do všech sítí umožňují také naše stránky. Zde můžete jednoduše odeslat sms zdarma do O2, ale i T-mobile a Vodafone, čímž můžete každý měsíc ušetřit za mobilní služby nemalé peníze. Zvláště tehdy, pokud denně odešlete více sms zpráv.


Pozor na nelegální “sms brány”

Na internetu však můžete narazit na operátory, kteří používají ne zrovna legální praktiky. Snaží se obejít zabezpečení oficiálních sms bran operátorů. Jejich činností přichází operátoři o zobrazení reklamy, která je jediným jejich zdrojem zisku v případě sms zdarma. Navíc tyto stránky nefungují příliš spolehlivě a ne vždy je jisté, že odeslaná zpráva bude doručena. Pro posílání sms zdarma používejte raději naše stránky, které jsou za každých okolností spolehlivé a vaši sms zprávu vždy doručí správné osobě.