Telekomunikace

Předvolby

V minulosti bylo možné naprosto přesně poznat, se kterým mobilním operátorem má zákazník podepsanou smlouvu. Důvodem byly předvolby mobilních operátorů neboli první trojčíslí u každého telefonního čísla. Podle těchto předčíslí operátorů jste věděli, zda voláte do sítě Vodafone, T-mobile či O2. To se však změnilo s možností přenositelnosti telefonního čísla a příchodem tzv. virtuálních operátorů.


Například podle předčíslí začínající číslem 6 bylo jasné, že majitel mobilního telefonu je klientem nejstaršího mobilního operátora O2 (původně Eurotel), nebo u něho minimálně začínal a číslo si ponechal. Pozdější mobilní operátoři mají předvolby mobilních operátorů začínající na číslo 7, a tak záleželo na dalších dvou číslech. Například Vodafone se pyšnil velmi hezkých trojčíslím 777.


Dnes nám tedy předčíslí mobilních operátorů říkají jednoznačně pouze to, u kterého z klasických mobilních operátorů si zákazník své číslo vyjednal. U stejného operátora může být přitom stále nebo naopak stihl vystřídat všechny tři a nyní je u některého z virtuálních operátorů.